DEKALB MISIR FESTİVALLERİ ADANA’DA BAŞLADI

24.Tem.2015

DEKALB Türkiye tarafından ‘Mısırın Ustaları Buluşuyor’ sloganıyla başlatılan ‘Mısır Festivali’ etkinliklerinin bu yılki ilk durağı 22-23 Temmuz’da Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Doğankent Mahallesi’nde düzenlendi. Yaklaşık 40 bin metrekare etkinlik alanında 1000 katılımcıya ev sahipliği yapan festivalin açılışını ise Adana Valisi Mustafa Büyük ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Söğüt yaptı.

 

Dekalb Mısır Festivali'nin Adana'daki festival açılışı, açılış kurdelesi kesilirken

 

Festivalin açılış konuşmasını yapan Adana Valisi Mustafa Büyük; “Türkiye’de tarım alanında özellikle de son yıllarda güzel çalışmalara imza atılıyor. Bunun bir ayağı da mısır. Adana, Türkiye’nin en önemli mısır üreticisi kentlerinden biri. Mısır ürünü çok geniş bir yelpazede üretilip işlenerek üreticimize ve ülkemize ciddi getiriler sağlıyor” dedi. Konuşmasında, ülke genelinde önemli bir sorun olan ‘anız yakma’ meselesine de değinen Büyük, üreticileri uyararak; “Ülke genelinde anız yakmanın çiftçiye ve çevreye ne kadar zarar verdiği herkesçe biliniyor. Buna uygun birçok alet, edevat, araç geliştirildi. Dolayısıyla yakmadan çözümü mümkün. Çiftçilerimize anız yakmamasını; anızı parçalayıp toprağa karıştırmasını, böylece anızı gübre vazifesi gören bir materyale dönüştürerek fayda elde etmesini tavsiye ediyoruz” dedi.

 

Festivalde mısır verimini arttıran teknolojiler, yeni üretim teknikleri, yüksek verimli DEKALB mısır tohumu çeşitleri ve yeni geliştirilen DEKALB mısır tohum çeşitleri üreticiler ile buluştu. Ayrıca, mısır üreticileri ve bayiler; farklı ekim zamanı, ekim sıklığı, gübreleme ve ilaçlama denemelerini ziyaret ederek mısır bitkisinin ve DEKALB mısır tohumu çeşitlerinin farklı koşullardaki gelişim sonuçlarını bizzat yerinde keşfetti. Her üreticinin kendi yetiştiricilik şartları için cevap bulduğu bu çok yönlü denemeler, mısırda verim ve kârlılığını arttırmak isteyen üreticiler tarafından son derece faydalı görüldü.

 

Mısır üreticileri ve bayi çalışanları ekim alanında keşif yapıyor

 

Festivalde ayrıca, üretici ve bayilerin bir araya gelerek özçekim (selfie) fotoğraf çekildiği bir de ‘sosyal alan’ yer aldı. Katılımcılar bu alanda çekildikleri fotoğrafları bir taraftan #dekalbmisirfestivali başlığı ile facebook, instagram ve twitter hesaplarında eğlenceye dönüştürürken, diğer taraftan sürpriz hediyeler kazandılar.