DEKALB MISIR FESTİVALİ AYDIN’A DAMGASINI VURDU

04.Eyl.2015

Türkiye’nin çeşitli noktalarında yapılan ve bölgenin mısır çiftçilerinden büyük beğeni toplayan “DEKALB Mısır Festivali” Aydın iline de damgasını vurdu.

 

Mısır üreticileri farklı mısır tohumu çeşitlerini inceliyor

 

Aydın ve çevre illerden 1200 mısır üreticisinin ziyaret ettiği festivalde yeni üretim teknikleri, mısır verimini arttıran teknolojiler, yüksek verimli DEKALB mısır tohumu çeşitleri ve yeni geliştirilen DEKALB mısır tohum çeşitleri üreticiler ile buluştu. 26 dekarlık festival alanında üreticiler ekim sıklığı, farklı ekim zamanı, gübreleme ve ilaçlama denemelerini ziyaret ederek mısır bitkisinin ve DEKALB mısır tohumu çeşitlerinin farklı koşullardaki gelişim sonuçlarını birebir gözlemleme şansı elde ettiler. Her üreticinin kendi yetiştiricilik şartlarına uygun gözlemler yapabildiği bu çok yönlü denemeler, mısırda verim ve kârlılığını arttırmak isteyen üreticiler tarafından büyük beğeni topladı.

 

DEKALB’in Mısır Festivalinde dikkat çekmek istediği bir diğer konu ise üreticiler için tarlada iş güvenliği idi. Bu konuda mısır üreticilerini bilinçlendirmek amacı ile oluşturulan “Tarımda Güvenlik” standı üreticiler tarafından oldukça faydalı görüldü.

 

Üreticileri bilinçlendirmek amacı ile kurulan Tarımda Güvenlik standı

 

Festivalde ayrıca, üretici ve bayilerin bir araya gelerek özçekim (selfie) fotoğraf çekildiği bir de ‘sosyal alan’ yer aldı. Katılımcılar bu alanda çekildikleri fotoğrafları bir taraftan #dekalbmisirfestivali başlığı ile facebook hesaplarında eğlenceye dönüştürürken, diğer taraftan süpriz hediyeler kazandılar.