HASAT

14.Kas.2014
Mısır bitkisi, özellikle de uygun tohum seçildiğinde, hasadı kolay olan bir üründür. Bu nedenle çiftçiler tarafından oldukça fazla tercih edilir ve diğer bitkilere kıyasla üretimi daha fazla yapılmaktadır. 
 
Mısır bitkisi hasat zamanı geldiğinde bitkinin sap, yaprak ve tablaları tamamen kuruyup kahverengileşir. Danelik ürün için mısırda hasat zamanının geldiği koçan kavuzlarının kuruyup, danenin sertleşip normal görünen rengini alması, danenin sömeğe bağlandığı yerde siyah noktanın oluşması ile anlaşılır. Siyah nokta görülmeye başlamasından itibaren dane rutubeti atarak hasat süresini beklemeye başlamaktadır. Mısır koçanının orta kısımlarından alınan her 4 tanenin 3 ‘ünde siyah nokta görülür ise, mısır olgunlaşmasını tamamlamış demektir. Mısır hasadının yapılabileceği bu devreye hasat olgunluğu devresi de denir. 
 
Silajlık mısırın hasat zamanı ise nem oranına bağlı olarak değişir. Silaj yapımı için en uygun zaman koçanlardaki danelerin olgunlaşmaya başladığı fakat dişle kolaylıkla ezilebilecek derecede su barındırdığı, yaprakların ise yeşil olduğu devredir. Bu devre geciktirilirse sertleşme olur ve silaj hayvanlar tarafından sindirilemez. Nişasta oranı ve süt oranı kontrol edildikten sonra tam olgunlaşma seviyesine ulaştığına karar verilen mısır hasat için idealdir. Silaj makinesi ile hasat edilir. Toprak yüzeyinin 15 – 20 cm üzerinden saplarıyla birlikte kesilerek parçalanır. Silajlık mısır zamanından erken hasat edilir ise besleyicilik oranında azalmalar görülür. Bu da hayvancılığı etkileyeceğinden ürünün pazardaki değerinin düşmesine sebep olur. 
 
Mısır hasadı 3 şekilde yapılır:
Elle Mısır Hasadı
Biçerdöverlerle Mısır Hasadı
Koçan Toplayıcılar ile Hasat
 
Mısır danesinde nem oranı %30 - %35 oranında olduğunda mısır hasadı yapılacak ise elle toplama yapılabilir. 

 

hasat

 

Eğer mısır hasadı hasat makinesi ile yapılacak ise dane nemi %20 - %25 olduğunda yapılmalıdır. Aksi halde çok fazla bekletilmiş ve kurutulmuş koçanlarda hasat sırasında danelerde kırılma meydana gelebilir. Mısır hasadı buğday-arpa biçerdöveri ile kolaylıkla yapılabilir. Biçerdövere mısır tablası eklenmesi ile mısır hasadı kolaylıkla yapılır. 


Hasat sonrası elde edilen ürün nemli ise, mısır depolamasından önce kurutmak gerekir. Mısır hasadı sonrası depolama 6 aydan az bir süre için yapılacak ise %15 nem oranına kadar kurutulmalıdır. Daha uzun bir süre için depolama yapılacak ise nem oranı %13 - %14 ‘e kadar düşürülmelidir. Kurutma sıcaklığı mısırın kullanım alanına göre değişkenlik gösterir.

 
İster tohumluk ister yemlik ya da tohumluk dışı herhangi bir kullanım amacı olsun, mısır hasadının doğru bir şekilde yapılması ürünün verimi ve kalitesi için belirleyicidir.


Mısır yetiştiriciliği ve uygun tohum seçimi ile ilgili tüm sorularınız için DEKALB bölge temsilcinize ulaşabilir veya 444 9449 DEKALB Verim Hattı'nı arayarak mısır hasadı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.