KANOLADA DEPOLAMA

13.Oca.2015

Kanola depolamasında öncelikle deponun hava koşulları bitkinin saklanmasına uygun olmalıdır. Bunun için ilk koşul rutubetin yüksek olmamasıdır. Güvenli kanola depolama yapılabilmesi için tanelerin rutubeti %9’u geçmemelidir. Kanola deposu olarak kuru ambarlar seçilmelidir. Aksi halde kızışması kaçınılmazdır ve küflenme olur. Ürün rutubeti %8-9’lara düşer ise tabana havalandırma borusu ve bacaları konarak 2.5 m’ye kadar yığın yapılabilir. Ürün içerisinde diğer ot tohumlarının olması kızışmalara ve ürün kalitesinin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle yaş ot tohumları ve bitki parçalarından tamamen arındırılmalıdır. Depolanan yığının tavsiye edilen yüksekliği en çok 80-100 cm civarındadır. Tüm bunlara uyulduğu takdirde kolza depolamasının sağlıklı yapılıyor olduğunu söyleyebiliriz. Bu gerekliliklerden herhangi biri eksik karşılandığı takdirde ürünün verimi riske atılmış olur ve ürün kaybına neden olabilir. 

 

 

kanolada depolama

 


Kanola tarımında dekardan alınan verim ekilen tohumluğun çeşidine, iklim koşullarına ve toprağın verimliliğine bağlı olarak 250 kilo ile 350 kilo arasında değişiklik gösterir. Bu nedenle çiftçilerimizin hasat sonuna kadar gösterdikleri bütün özenli çaba ve çalışmaların kolza depolama sürecinde de devam etmesi gerekir. Aksi takdirde; hatalı koşullarda yapılan bir depolama verim ve ürün kaybına sebep olarak, ürünün ve tüm önceki aşamalarda yapılan çalışmaların ziyanına yol açacaktır. Kanola yetiştiriciliğinde birim alandan daha yüksek verim ve daha yüksek kazanç elde edilebilmesi tohumluğun doğru seçimine, toprak hazırlığının uygun koşullarda yapılmasına, ekim uygulamasına, bitkiyi hastalık ve zararlılardan korumak için her türlü önlemin alınmasına ve mücadelesine, gübrelemeye dikkat edilmesine, doğru şekilde ve zamanında hasat edilmesine ve uygun koşullarda kanola depolamasına bağlıdır.


DEKALB tarım kütüphanemiz’de kanola yetiştiriciliğinin tüm aşamaları hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi almak için sitemizdeki form üzerinden bize ulaşabilir ya da DEKALB’in Uzman Ekibinden bölge temsilciniz ile görüşebilirsiniz.