KAHRAMANMARAŞ VE GAZİANTEP'TE DEKALB ÇİFT SIRA MISIR TOHUMU EKİMLERİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

01.May.2015

 

Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde şu ana kadar toplam 8 farklı bölgede çift sıra ekim yapan DEKALB ekibi, en son Kahramanmaraş Pazarcık İlçesi'ndeydi.

 

Yeni  teknolojilerin uygulanmasında daima öncü olan DEKALB'in liderliğinde ilki geçtiğimiz yıl yapılan çift sıra mısır tohumu ekimleri, bölge üreticilerinde bu yıl da büyük ilgi uyandırdı. Farklı bölgelerden 100’ü aşkın mısır üreticisinin katılımıyla gerçekleştirilen ekimlerde üreticilerin tohum ekim mesafesine göre dekara ne kadar bitki düştüğü, çift sıra ekimin verim artışına etkisi, gübreleme ve ara çapanın nasıl yapılacağı, hasatta herhangi bir sorun yaşanıp yaşanmayacağı gibi soruları yanıtlandı. Çift sıra mısır ekimleri bölge çiftçilerine uygulamalı olarak gösteren DEKALB ekibi, 18 cm - 20 cm - 22 cm - 26 cm ve 32 cm olmak üzere sıklık denemeleri kurdu.

 

Dekalb liderliği ile çift sıra mısır tohumu ekimi yapmakta kullanılan mekanizma

 

Ekim yapılan bölgede, çevre ilçelerden de gelen birçok üretici bu yeniliğin kendilerine sunulmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.

 

Gaziantep ve Kahramanmaraş Mısır Festivallerinde de gösterilecek olan çift sıra ekimler, iklim şartlarının uygun olması halinde bölgede hızla devam edecek. DEKALB’in uzman ekibi yapılan bu organizasyonlarda üreticilerin merak ettiği konular da yanıtlanmaya devam edecek.

 

İl Tarım Müdürü, Ziraat Odaları, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Sulama Birlikleri’nin de katıldığı 2014 yılı hasatlarında yüksek verimle kendini kanıtlayan çift sıra ekim yöntemi, hektara yüz binin üzerinde mısır tohumu ekilmesini sağlıyor.