KARADENİZ'DE BİR İLK ÇİFT SIRA MISIR EKİMİ

05.May.2015

Tarımsal yeniliklerde daima öncü olan DEKALB, geçtiğimiz günlerde Karadeniz bölgesinde yine bir ilke imza atarak çift sıra ekim denemesi yaptı. Tokat’ın Pazar ilçesinde gerçekleştirilen ekimde, çiftçilere aynı arazide sık ekim ile daha fazla verim alınmasını sağlayan çift sıra ekim teknolojisi uygulamalı olarak tanıtıldı.

 

Şakalak firmasının yetkililerinin ekim öncesinde araziye gelerek ekim makinası hakkında üreticilere bilgi vermesiyle başlayan organizasyon, ardından çift sıra deneme ekimleri yapılarak devam etti. Ekim sonrasında arazideki tohumların üzeri açılarak çiftçilere çift sıra mısır ekimi detaylı olarak gösterildi.

 

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Karadeniz Bölgesi ile de bu teknolojiyi tanıştıran ilk marka olan DEKALB, aynı zamanda etkinlikte çiftçilerin hem çift sıra mısır tohumu ekimi, hem de mısır tarımına dair sorularını yanıtladı. Yaklaşık 80 üreticinin katıldığı çift sıra tohum ekiminde, birçok üretici bu teknolojiyi bu sene yapacakları mısır ekimlerinde deneyeceğini belirtti.