DEKALB TEKNOLOJİ MERKEZİ EKİMLERİ MISIR TARIMINA YÖN VERİYOR

05.May.2017

DEKALB Teknoloji Merkezleri ile üreticilerin mısır verimini en üst düzeye ulaştırmak için yaptığı çalışmalara hız kazandıran DEKALB, mısır tarımının başkentlerinde oluşturduğu ekim arazilerinde mısırı teknolojiyle buluşturuyor.

 

Mısır tarımında yüksek performansın ve kalitenin diğer adı olan DEKALB, 2016 yılında kurduğu DEKALB Teknoloji Merkezleri’yle (DTM) mısır üreticilerinin en büyük destekçisi olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl hayata geçirilen merkezler, DEKALB’in uzman ekibi sayesinde bu yıl da hiç hız kaybetmeden devam ediyor.

 

Türkiye’nin mısır tarımında en önemli bölgeleri olan Çukurova, Ege, İç Anadolu ve GAP bölgelerinde yapılması planlanan mısır ekimlerinin bugüne dek 3 tanesi gerçekleştirildi. Buna göre; 26 Mart’ta Adana’da, 7 Nisan’da Manisa’da, 20 Nisan’da ise Konya’da mısır ekimleri yapıldı. GAP bölgesi için Şanlıurfa’da yapılması planlanan ekimler içinse çalışmalar devam ediyor.

 

DTC Tarlalarında Hassas Tarım İmzası

 

Her bir lokasyon için 100-150 dekar büyüklüğe sahip ekim arazilerinde hassas tarım uygulamaları gerçekleştiriliyor. Bu sayede DEKALB, hem yeni mısır tohumu çeşitlerinin seçimi için ideal ortamı oluşturuyor hem de agro teknik denemeler ile tarımda kullanılmaya başlayan ve başlayacak olan yeni teknolojileri test etme fırsatı yakalıyor.

 

DEKALB, DTM’lerinde yürüttüğü ekim işlemleriyle, mısır üreticilerinin toprak yapılarına en uygun mısır tohumu çeşit seçimi, üreticilerin en yüksek performansı almalarını sağlayacak ekim sıklığı önerisi gibi mısır bitkisi yetiştiriciliği süresince en doğru kararı vermelerinde yardımcı olacak bilgileri, uygulamalı olarak kendileriyle paylaşma imkanı sunuyor.

 

DEKALB Teknoloji Merkezleri sayesinde mısır tarımında yeni bir döneminde kapılarını aralayan DEKALB, yaz dönemi boyunca tüm mısır üreticilerini DTM tarlalarına davet ediyor.