KONYA’LI ÜRETİCİLER KARAPINAR MISIR FESTİVALİ’NDE BULUŞTU

15.Ara.2014

Türkiye’deki mısır üreticileriyle buluşmak ve mısır tarımı ile ilgili farklı konularda üreticileri bilgilendirmek amacıyla ilk defa geçtiğimiz yıl düzenlenen DEKALB Mısır Festivalleri’nin bu yılki en önemli duraklarından biri de Konya Karapınar’dı. Karapınar’da gerçekleştirilen festival 3 bin’in üzerinde katılımcı ile bölgeye damgasını vurdu.

 

Konya'da gerçekleştirilen mısır festivaline katılan üreticiler arazi üzerinde canlı örnekler sunularak bilgilendiriliyor.

 

Festival kapsamında mısır tarımına yönelik tüm uygulamalar 30 dekarlık geniş bir arazi üzerinde sergilendi. DEKALB mısır tohumu çeşitleri ve yeni ürünlerin üreticiler ile buluşturulduğu festivalde üreticilere ayrıca Türkiye’de bu yıl ilk defa DEKALB tarafından uygulanan çift sıra ekim, ilaçlı ve ilaçsız mısır tohumları arasındaki farklar, sıklık uygulamalarının etkileri, mısırda kök gelişimi, farklı sulama sistemlerinin verime olan etkisi, tarımsal ilaçların kullanım zamanı ve şekli, farklı tarım ilaçları ve gübre kullanımının bitkilerin büyümesi üzerindeki etkileri canlı örnekler gösterilerek anlatıldı. Festival süresince üreticilerin mısır tohumları ve mısır tarımına dair soruları DEKALB’in uzman Ziraat Mühendisleri tarafından yanıtlandı.