DEKALB TÜM ÜRETİCİLERİN DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜNÜ KUTLUYOR

14.May.2016

Türkiye’de 1999 yılından beri tohum alanında yaptığı yeniliklerle üreticilere ihtiyaçlarına uygun çeşitler sunan DEKALB, Türkiye’nin dört bir yanında üretim yapan tüm çiftçilerin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyor.

 

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs, 1984 yılından bu yana her yıl dünya genelinde ‘Dünya Çiftçiler Günü’ olarak kutlanıyor. Neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan tarım, onun en önemli aktörleri olan üreticiler aracılığıyla insanoğlunun en temel ihtiyacı olan beslenme ihtiyacını karşılıyor. ABD’li yazar Ralph Waldo Emerson, tarımın ve üreten insanların ne kadar değerli olduğunu “İlk insan, ilk çiftçiydi” sözleriyle ifade ediyor. Sürdürülebilir tarım ilkesinden hareketle doğayı da koruyarak üreticilerin yaşamlarını iyileştirmeye çalışan DEKALB ise, 1999 yılından beri Türkiye’deki üreticilerin ihtiyaçlarına uygun çeşitler geliştirmek için faaliyet yürütüyor. Yeni yatırımları ile üreticinin her daim yanında olan DEKALB, tüm çiftçilerin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyor.

 

DEKALB ile zor koşullarda dahi yüksek performans

 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) verilerine göre 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyarı aşması, gıda ihtiyacının ise yüzde 70 artması bekleniyor. Ancak diğer yandan, yaşanan iklim değişikliği tarımsal üretim üzerindeki etkilerini gösteriyor. Sıcaklığın ve yağış düzeninin değişmesi, gerek üretim süreci boyunca tercih edilecek ürünlerin, gerekse sürecin zamanlamasında değişim gerektiriyor. DEKALB olarak küresel sorunların farkında olduklarını ve sürekli gelişen teknolojiyi takip ettiklerini söyleyen DEKALB Pazarlama Müdürü Cem Kotaman, “Sahip olduğumuz global mısır tohumu havuzundaki farklı özelliklere sahip çeşitleri ıslah ederek, yaptığımız detaylı tarla denemeleri sonucunda üreticilerimizin hizmetine sunuyoruz. Bu çalışmaları yürütürken de üreticilerin istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, en zorlu çevre koşullarında dahi yüksek performans gösteren çeşitler geliştirmeye özen gösteriyoruz” diyor.

 

Üreticilerin yaşam standardı DEKALB ile yükseliyor

 

Türkiye ekonomisinin vazgeçilmez sektörlerinden biri olan ve istihdam sıralamasında yüzde 20’yi geçen payıyla ikinci sırada yer alan tarım sektörü, ülke için oldukça önemli bir potansiyele sahip. Tarımsal üretim açısından bakıldığında ise; birçok üründe dünya birincisi olan Türkiye, dünyanın en büyük 8. tarım üreticisi olarak öne çıkıyor. Ancak 2015 sonu itibariyle gerek ihracatta, gerekse kuraklık nedeniyle tarımsal üretimde sıkıntılar yaşanıyor. Üstelik tarım arazilerinde ve tarım nüfusunda yaşanan düşüş, sektörün geleceğini tehdit eden en büyük sorunlardan birini oluşturuyor. Tarımın Türkiye için öneminin farkında olduklarını vurgulayan Kotaman, “Geliştirdiğimiz nitelikli çeşitler sayesinde çiftçilerin daha verimli ve kaliteli üretim yapmalarına ve bu sayede yaşam standartlarının yükselmesine katkıda bulunuyoruz” diyor.

 

Ekimden hasada üreticinin yanında

 

DEKALB üreticiler için yalnızca tohum çeşitleri geliştirmekle kalmıyor; düzenlediği festival, toplantı, tarla günleri, köy ziyaretleriyle ve DEKALB Verim Hattı hizmetiyle de tohum seçiminden hasada kadar üretimin tüm aşamalarında çiftçilerin yüzlerini güldürüyor. Her koşulda üreticinin yanında olma ilkesiyle ilerleyen DEKALB, 14 Mayıs Çiftçiler Gününde de üreticilerin yanında olmaya devam ediyor ve tüm çiftçilere bereketli bir sezon diliyor.